Let vlaštovky

Unikátní osvětlení restaurace

Zákazník:

420 restaurant

Lokace:

Staroměstské nám.

Realizováno:

2024

Prozkoumejte, jak jsme na zakázku vytvořili fascinující osvětlení vlaštovkami pro restauraci 420, přesně podle vizí architekta.

Jen další osvěltení restaurace?

Na první pohled se to zdálo jako každý jiný projekt. Přišel za námi pan Vích, majitel elektromontážní firmy, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Požádal nás o pomoc s osvětlením restaurace, kterou měly nasvěcovat ptáci. Zpočátku jsme tomu nepřikládali velký význam, dokud nás nenavštívil architekt Červenka. Představil nám vizi, jak vlaštovky majestátně nasvětlují prostor určený pro michelinského šéfkuchaře Radka Kašpárka. A tak jsme se pustili do práce.

foto Jen další osvěltení restaurace?

Nechci svítidlo!

Dostali jsme asi 10 prvních sedících vlaštovek, které jsme v první fázi posadili na co nejtenčí trubičku, aby připomínaly vlaštovky sedící na drátech. „To vypadá jako svítidlo, ale já nechci svítidlo,“ prohlásil architekt Červenka. Pro firmu vyrábějící osvětlení to byla přinejmenším zajímavá zpětná vazba. „A co ty vlaštovky posadit netypicky na větev a další podvěsit v letu?“ Ručně dlátem jsem opracoval první větev, což mi trvalo pár hodin. Naskicoval jsem, jak je tam rozmístíme. Po fotografické komunikaci s panem architektem jsem už viděl, že to bude správný směr.

foto Nechci svítidlo!

Unikátní stolní lampičky

Výroba stolních lampiček bez přívodního kabelu byla další výzvou. Během dvou měsíců vývoje jsme vytvořili dobíjecí lampičku, která vydrží svítit až 18 hodin na jedno nabití a umožňuje nastavitelnou intenzitu světla. Tyto praktické a energeticky účinné lampičky jsou navrženy tak, aby se harmonicky zapojily do celkového designu prostoru a staly se elegantním doplňkem interiéru.

foto Unikátní stolní lampičky

Kreativní řešení instalace

Základní modul budoucího celku jsme měli, ale když dorazila hromada 40 větví, bylo jasné, že cíl je nesmírně daleko. Jak je do prostoru rozmístit? Jak je napájet? Jak je pověsit? Nápověda přišla, když jsme se podívali na tvořící se prosklený strop, který byl rovnou i střechou. Sice jsem nakreslil přibližné rozmístění jednotlivých větví do prostoru, ale bez pana Vícha a jeho odvahy by to nikdy neviselo. Trochu jsme mu usnadnili montáž tím, že lanka drží na ocelové konstrukci neodymovými magnety. Lankem a zároveň vodiči nízkého napětí jsme vyřešili, jak to má být skoro neviditelné, přenášet elektrický proud a zároveň držet.

foto Kreativní řešení instalace

Energeticky efektivní osvětlení

Je téměř neuvěřitelné, že k osvětlení tohoto prostoru stačí přibližně 400W. Každou vlaštovku osvětluje 1 LED dioda s příkonem 1W. V prostoru je přibližně 400 vlaštovek. Je pravda, že jsme vyráběli ještě svítidla, která nepřímo nasvěcují střechu a klenuté prostory, ale ta jsou nenápadná a funkční. Pro doladění přibylo ještě pár reflektorů, jak výkonových, tak úzce svítících na detaily.

foto Energeticky efektivní osvětlení

Osvětlení, které vytváří příběh

Kombinace výše uvedeného vytvořila unikátní, originální a až drzé osvětlení historického prostoru, které ale působí vesele, nikoliv směšně, a zapadá do konceptu této restaurace. Důkazem je, že ještě pár větví musíme dodělat do salónku, protože hosté chtějí sedět pod vlaštovkami. Chtějí si užít nejen špičkovou gastronomii, ale i vnímat prostor a jeho hravost. Velký přínos je, že nás tato akce posunula jako firmu a otevřela dveře do jiné ligy světelných instalací, které mají smysl, příběh a rozdávají radost. Jak nám, tak i uživatelům a hostům.

foto Osvětlení, které vytváří příběh
Získejte nezávaznou nabídku pro Váš projekt osvětlení.

Vámi uvedené informace potřebujeme pouze pro odpověď zpět na odeslanou poptávku.